Gordon

Gordon

Igazságosabb magyar választásokat!

2013. február 24. - Gordon.

Ma választanak Olaszországban. Abszurd, hogy a populista, valójában értéktelen, az országot lassanként csődbe vivő Berlusconi és maffiája újból esélyt kaphat - a választók nem tanulnak, ill. a könnyebb utat választják, hallgatva a populista szólamokra. A párhuzam a magyar viszonyokkal kísérteties, nem véletlen a fideszbarátság az olasz populista-maffiásokkal, még jelszavakban is.

Van azonban egy új nyertese az olasz választási mozgalomnak. A semmiből felbukkanó Beppe-féle össznépi mozgalom, ami komoly eredményekre számíthat, vagy 100 képviselőt küldenek várhatóan az új parlamentbe.

 

 

Beppe Grillo, az olasz választások új meglepetése

A komikus-szinész rátapintott a közhangulat alapvonására: nagyon sokaknak elege van a politikusi játékokból, a tehetetlenségből, a stagnálásból, az egyezségekből, a korrupcióból. A nép hangját akarják érvényesíteni a parlamentben. Persze ebben is egy csapda rejlik! A Beppe Grillo fémjelezte mozgalom nem rendelkezik határozott programmal, koncepcióval a gazdaság, a társadalom formálására, nincs igazi jövőképe, leginkább azt tudja, hogy mit nem akarnak az elégedetlen emberek. Amolyan olasz LMP-párt. Alighanem kiderül majd, hogy ott sem Lehet Más a Politika.

És itt elérkeztünk ahhoz a ponthoz, amiért ezt a hosszú bevezetőt írtam. A magyar viszonyokhoz, a magyar választási dilemmához. Ezt a dilemmát nem ragozom, hiszen mindenki ismeri. Rengetegen úgy érezték és érzik most is, nincs kire szavazniuk jó szívvel. Okkal-ok nélkül... Az MSZP lejáratta magát - bár tegyük hozzá, korántsem olyan mértékben, ahogy a hazug fidesz-gyűlöletpropaganda elhitette sokakkal. A többi nem-jobbos mozgalom szétforgácsolt, időnként hiteltelen, nem rendelkezik koncepcióval. Marad az egységes(nek tünő) fidesz a maga működő hatalmi apparátusával, ezért sokan jobb híján most is rá szavaznának, vagy el sem mennek szavazni, igazi alternatívát nem találva.

Ez volt a helyzet az előző választáskor is, azzal a katasztrofális eredménnyel, hogy a fideszt nem favorizálók nem szavaztak senkire, sokan meg jobb híján a maffiásokra szavaztak, így ezek hozzájutottak az ámokfutást lehetővé tevő kétharmadhoz.

Van ilyesmire orvosság? Hogyan lehetne megakadályozni, hogy egy párt (itt a mi viszonyaink között más szó alkalmasabb lenne) többséghez, neadjisten kétharmados többséghez jusson, "jobb híján"?

Úgy tünik, lenne erre megoldás. A probléma ugyanis az, hogy a választási szabályok nem teszik lehetővé annak a szempontnak az érvényesülését, hogy egyes választók kimutassák, nincs kire szavazniuk. Így, ha nem választanak, ez a nyertest erősíti: a kis számú leadott szavazatok arányát a rendszer úgy értékeli, mint a teljes szavazó bázis véleményét. Így történhetett, hogy a valójában a szavazó bázis harminc-valahány % fideszre leadott szavazata kétharmadot eredményezett a parlamentben. Mintha a társadalom kétharmada rájuk szavazott volna. Abszurd!!!

Tehát mi lehetne a megoldás? Természetesen egy megoldás lehetett volna (és továbbra is lehetne), hogy aki nem akar fideszjobbik-világot, az ellenzékre szavaz, súlyosabb megfontolások nélkül. De valahogy ez szükségmegoldásnak érződik, jogosan.

Svédországban ezt úgy oldották meg, hogy egy általános nem-szavazat is érvényes szavazat! Senkire sem adom a szavazatom, üres szavazólapot adok le, de ez érvényes, beszámít az érvényes szavazatok számába. Ezzel romlik minden párt szavazatainak aránya az összes leadott szavazat számához képest.

Egy számpélda: ha a lakosság 50 %-a szavaz és ennek 50 %-a szavaz a fideszre (azaz 100-ből 50 megy el szavazni és abból a fele, azaz 25 szavaz a fideszre), ez a magyar rendszer szerint 50 %-ot jelent a választási eredményben (jó-jó, tudom, még többet...) a fidesz részére. Ha viszont a nem szavazó másik 50 % üres, de érvényes szavazatot adhatna le, az eredmény a fidesz részére csak 25 % lenne. Így a legnagyobb disznóság elhárult, a pártszimpátiák a valós eredményt mutatják a választási eredményben.

Természetesen felmerül a kérdés, mi legyen az üres szavazatokra eső képviselői helyekkel. Erre nincs kiforrott válaszom, de az elv egyértelmű: ezeket ne olyanok tölthessék be, akiket a választók nem szavaztak oda - mint a jelenlegi helyzetben. Ezek a helyek valamilyen módon a nem-választók érdekeit-véleményét képviseljék. Hogy mi módon, az nehéz kérdés, de nem megoldhatatlan. Végső soron található erre valamilyen formula, választási technikalitás.

Vagy maradjanak a helyek betöltetlenek és a parlamenti szavazáskor ezek nevében is üres, de érvényes szavazatokat számítsanak be. Így garantált, hogy nem lesz kétharmad ott, ahol nincs kétharmad, ezzel a valódi népakarat érvényesül. Egyebekben a leadott szavazatok többsége dönthet, mint eddig, de legalább nem lesz abszolút többség, neadjisten kétharmad ott, ahol a valóságban sincs.

Egy ilyen rendszer bevezetése érdekében érdemes lenne egy népszavazást indítani (a fidesznek persze nem tetszene)!

Álom, édes álom...

 

A bejegyzés trackback címe:

https://gordonblog.blog.hu/api/trackback/id/tr948429204

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

12875 2013.02.24. 11:08:52

Mit csinál az ott a nyelvével?? Jujjj! és nem cenzúrázták ki?

251002 2013.02.24. 11:28:57

"Az MSZP lejáratta magát - bár tegyük hozzá, korántsem olyan mértékben, ahogy a hazug fidesz-gyűlöletpropaganda elhitette sokakkal." Nem kellett ahhoz Fidesz-propaganda. Én például nem figyelek oda semmilyen propagandára sem. "Svédországban ezt úgy oldották meg, hogy egy általános nem-szavazat is érvényes szavazat! Senkire sem adom a szavazatom, üres szavazólapot adok le, de ez érvényes, beszámít az érvényes szavazatok számába. Ezzel romlik minden párt szavazatainak aránya az összes leadott szavazat számához képest." EGYETÉRTEK! EGYETÉRTEK! EGYETÉRTEK! Nagyon-nagyon jogos észrevétel! A szerző érdemére szól a közérthetőség és a mérsékelt hangvétel!

263397 2013.02.24. 11:37:16

Kellene egy párt, ami a nép érdekeit képviseli. No de ilyet már csak nem engedhetnek meg a világban!

283390 2013.02.24. 12:48:32

Szia Gordon! Az üres szavazatok helyére kisorsolnám a képviselőket, méghozzá személyi szám alapján, olyan szisztémával, mint az esküdtszéket ahogy választják, egyes helyeken....

15184 2013.02.24. 13:04:25

Grillo ugyanúgy populista, mint Berlusconi, sőt talán még picit demagógabb is. Kettejük közül Berlusconi a kisebbik rossz,

289876 2013.02.24. 13:07:40

[Kokó](#1540030) Szia! Nem rossz gondolat, így a Nép is bekerülne a parlamentbe, mégpedig közvetlenül, nem képviselők által. Persze ezeket állandóan változtatni kellene, mintegy társadalmi szolgálatot látnának el. Két kis probléma lenne ezzel: - Az így odakerülők szakismerete az egyes kérdésekben erőteljesen megkérdőjelezhető (igaz, a valódi képviselők X hányadánál is) - Így is olyanok kerülnének be a parlamentbe, akiket nem választottak oda. De megfontolásra érdemes és biztos jobb, mint ami most van. Egyfajta folyamatos népszavazás...

289876 2013.02.24. 13:08:45

@maxval bircaman HFDJ Nem lep meg, hogy te Berlusconit választanád.

15184 2013.02.24. 13:17:07

7. Ő a kisebbik rossz. Ha 2 közül kellene választani, akkor őt. De mivel vannak más jelöltek is, nem őt választanám. Egy biztos: Grillót semmiképpen nem választanám, taszít a tudálékos ostoba néptribün típus. Ez ilyenekből lesznek a legrosszabb diktátorok.

251002 2013.02.24. 13:27:25

RE: 5. maxval bircaman HFDJ 2013. 02. 24. 13:04 "Grillo ugyanúgy populista, mint Berlusconi..." Lehetséges, én nem tudok az olaszokról semmit. Éppen ma olvastam, hogy Grillo a 30 órás munkahéttel kampányol: http://www.stop.hu/kulfold/30-oras-munkahet-tokeletes-valasztasi-igeret/1125466/?&utm_source=newsletter&utm_medium=e-mail&utm_campaign=2013-02-24 Mit mondjak erre? Elgondolkodtató...

Freewolf 2013.02.24. 15:17:45

Ne tipródj azon mi jó az Olaszoknak! Majd eldöntik, mint ahogy Magyarországon is meg fogják tenni 2014.-ben! Gondolom, majd akkor a "demokratikus erők", ha elverik őket (már pedig csúnya ruha lesz) nekiáll erőszakra buzdítani (el kell zavarni Orbánt, stb.) a törvényesen megválasztott vezetés ellen! Ki is antidemokratikus akkor? Épp az a liberálfasiszta, hazudozó banda, aki mint a demokrácia védelmezője pöffeszkedik itt gőgösen, összehozva egy ötven fős tömegtüntetést! Szánalmas!!!

199664 2013.02.24. 16:43:44

Wolfi! Ki is rikogatott 2006 óta folyamatosan?!És ki buzdított erőszakra!?Meg ki bontott kordont!?(a Kossuth-téri jambory,meg a tér körbehugyozása mán nem is téma!!)Mert nem választották meg!Amúgy demokratikusan!Nem tudod véletlenül?! Kár!Pedig kurva kiváncsi lennék rá!

283390 2013.02.24. 16:48:59

Frewolf, ne tévesszen meg az az ötven fő! az csak azt jelenti hogy nem olyan minőséget képviselnek akik a hőbörgést választják a normális hangnem helyett... Nem az utcakő a preferált eszközük, sem nem a tv ostrom... Az igény attól még valós Orbán leváltására, csak nem a "B" középpel operálnak...:-))

15184 2013.02.24. 19:44:02

Még a cikkhez: Aki nem szavaz, annak nincs véleménye. Így abszurdnak tartom erőszakkal képviseltetni őt. A kis részvétel ellen megoldás lehet viszont a kötelező szavazás. Azaz aki nem szavaz, azt megbüntetik. Így sokan elmennének mégis szavazni a büntetéstől való félelem miatt. Vannak országok, ahol kötelező szavazni, az EU-ban is. Az arányosabb képviselet pedig megoldható könnyen: megyei listák és egyéni képviselői mandátumok megszüntetése, s csak egy országos lista küszöb nélkül (azaz természetes küszöbbel). A gond, hogy szembemegy az emberek akaratával, mert az emberek nem kedvelik pártokat, viszont imádják az egyéni képviselő egyébként teljesen felesleges intézményét. Hátrányok még: - még nagyobb nehezítés a független jelöltek számára, - nagyon kis pártok túlhatalmat kapnak a parlamentben, - sokkal nehezebb kormányzás, előny: - kompromisszumkényszer a parlamentben, - a mandátumok aránya tükrözi a pártok valós társadalmi súlyát. De alapvetően Mo-n nincs mit tenni. Az embereknek a Fidesz kell. Orbán nagyon ügyes politikus és megtalálta a magyar átlagember igényeit, okosan vegyítette a kommunizmust a nacionalizmussal és a hülyeséggel: - a szabadság nem fontos, ha az állam békénhagyja a "kisembert", - nemzeti érzelmű hőbörgés, - harmadikutas fantáziák, - idegenellenesség, - nem baj, ha szarban vagyunk, lényeg, hogy mindenki benne legyen, senki se emelkedjen ki. Bármi lehet a választási rendszer, a fő baj marad: az embereknek tetszik Orbán és a Fidesz. 3 év kormányzás után ekkora támogatása még egyetlen kormánynak sem volt - ezt mutatja mindegyik felmérés.

36888 2013.02.24. 20:34:24

Virág elvtárs már régen kampányol a mellett, hogy aki nem szavaz az SENKIT se juttasson be a parlamentbe.....(vagyis a helyeket csak a szavazók arányában szabadjon föltölteni!) ....az utolsó oltsa le a villanyt! és MINDEN pártot betiltani! Csak egyéni képviselőket a parlamentbe! Virág elvtárs s.k.

36888 2013.02.24. 20:35:55

12.....és a József Attila-i hagyományok?

264141 2013.02.25. 00:01:59

Egyéni képviselet egy széthúzó országban katasztrofális lehet, mondhatni a politika és társadalmi élet végállomása. A közgazdasági tényezők alapján való politizálás egy érdekesebb megoldás volna, ámbár legyen bármi, mindegyik módszer felkészült embereket igényel. Elméletileg el tudom képzelni, hogy a meglévő hivatások és a szakágak, a mezőgazdasági érdekek képviselői szervezetbe tömörülnek és ágazatonként a legtöbb szavazatot kapó - a képességük alapján – őket képviselje. Viszont ez sem működhetne átfogó politikai szemlélet nélkül.

23353 2013.02.25. 01:08:28

Kedves Gordon nem értelem amit írsz ami Svédben történik: "üres szavazólapot adok le, de ez érvényes,..", ezek a szavazók ELMENTEK és üres lapot tettek az urnába. Gyanúm az hogy a nemszavazók, nem mennek el szavazni, mert lusták/nem törödnek/ cinikusak/stb....azaz üres lapot nem tudnak leadni. Szóval a baj amit proponbálsz hogy el kell menni szavazni. Vannak viszont országok ahol szavazni állampolgári kötelesség...pl. Ausztrália...nem tudom hogy ez működik e ott? Milyen büntetést kap aki nem megy el? Megjegyzem anno nekünk is kötelező volt szavazni menni, csak a Hazafias Nép Front képviselői voltak a sz. lapon, ha nem mentél szavazni kijőhettek megkérdrzni miért? Jobb volt elmenni, a nevedet kipipálták, és szerintem szavazat számolás nem volt, mert én sosem szavaztam rájuk, áthuztam azt tudom lehetett mutatni hogy nem szavazol az egyetlen pártra, nem mintha számított volna....

289876 2013.02.25. 09:28:40

[little](#1540394) Magyarországon pont azért nem megy el szavazni, aki nem rokonszenvezik a bejáratott pártokkal, mert nincs érvényes, de blank szavazatra lehetőség - az üres szavazólap érvénytelen szavazatot jelentene. Akkor meg minek? Ha az üres szavazat érvényes lenne és ez a parlamenti szavazásoknál is számítana -pl az üres szavazatoknak megfelelő helyek betöltetlenek, de szavazáskor ezek a helyek "tartózkodok" szavazatot jelentenének, lenne értelme az "üres" szavazólapok leadásának. Így eltünne a sosem volt 2/3 hazugsága és az ámokfutás/visszaélés lehetősége. Nem lehetne olyan törvényekt (és alkotmánynak csúfolt akármit) hozni, ami kétharmados, vagy 50 %-os többséget igényel, azok által, akik ilyennel valójában sosem rendelkeztek. Ha lenne értelme a protest szavazásnak úgy, hogy egyik pártot sem támogatja a szavazó és ennek megfelelő súllyal ilyen értelemben ezt figyelembe is veszik, a legtöbb jelenleg nem szavazó elmenne szavazni - így!

251002 2013.02.25. 09:43:24

RE: 17. little 2013. 02. 25. 1:08 "...ami Svédben történik: "üres szavazólapot adok le, de ez érvényes,..", ezek a szavazók ELMENTEK és üres lapot tettek az urnába. Gyanúm az hogy a nemszavazók, nem mennek el szavazni..." Ezek szerint nem érted, hogy a két dolog a magyar választójog szerint TELJESEN AZONOS elbírálás alá esik. Akik elmentek szavazni, de ÉRVÉNYTELEN SZAVAZATOT ADTAK LE, azok sem értek el semmit. MINEK MENJENEK EL AKKOR SZAVAZNI? "Megjegyzem anno nekünk is kötelező volt szavazni..." Ez nem igaz! Én is éltem abban a korban, nekem ezt nem magyarázod be. Kipipálták egy listán, hogy megjelentél a szavazáson és "bementél" egy fülkébe. Azért, mert féltél, hogy a munkahelyeden megszólhatnak. Ki látta, hogy szavaztál is a Hazafias Népfront egyetlen jelöltjére? Én például "fityiszt" rajzoltam a szavazólapomra. A kutya se büntetett meg érte!!! Városi legenda, amiről beszélsz... (Te is áthúztad, azt írod. Akkor miről is beszélsz?)

251002 2013.02.25. 09:56:17

Az "üres" szavazat felfogható úgy is, hogy "IS-IS tartózkodás", de úgy is, hogy "NEM-NEM" ellenszavazat. Már az "IS-IS" mérlegelés is jobb eredmény! Számítási példával: a 40% ment el szavazni, annak 2/3-a szavazott a Fidesz-KDNP koalícióra. Legyen a 60% "IS-IS" szavazat, azaz 50-50%-kal esik latba. A 2/3 a 60% figyelembevétele nélkül az összes szavazópolgár 26,67%-a. Ha ehhez hozzáadjuk a 60% "tartózkodó" szavazat 50%-át, az még akkor is csak 56,67, szemben a 66,67-tel. De ennél jobbnak tartom, amit Gordon ír, hogy ezek a szavazatok PROTEST SZAVAZATOK és azok kapják meg, akik nem tartoznak sem a Fideszhez, sem annak ellenzékéhez. TÖMÖRÜLJENEK KOALÍCIÓBA AZOK IS, AKIK A PROTESTÁLÓ SZAVAZATOKAT AKARJÁK KÉPVISELNI!

199664 2013.02.25. 10:50:16

20.-ra! Nem beszélve arról,hogy jogodban állt olyan nevet felírni a szavazólistára,aki azon nem szerepelt!A szavazatszámlálás után felolvasták,illetve felírták,hogy kiket tettek fel a választók a szavazólistára titkosan,és hogy hány szavazatot kaptak! Ma nincs arra lehetőség,hogy valakit önhatalmúlag felírj a listára,és x-szel megjelöld!Na,melyik is volt demokratikusabb!? Az,hogy Orbán eldönti, zsíroskenyeres megbeszélésen,hogy ki legyen országosan a fidesz jelöltje,és azokat megválasztják!?Hát röhögni való az egész!Meg,persze a másik oldal is ugyanolyan! A szocializmusban jelölt jonnoldali nem lehetett fasizsta sem,sőt,az utóbbit jobb,ha eltitkolta! De a többire lehetett jelölni,megválasztani,,és idióta szavazatot,meg érvénytelent leadni! Már úgy diktatórikusan! Egyébként nem tudom,hogy ez a mai,24 éve tartó idióta,jobboldali,már-már a fasizmussal egyenlő " demokrácia" mennyivel jobb?! És mi barmok engedjük,hogy legyen a kommunizmus bűneinek napja,és százszor olyan nyilvános "ünneplést" kapjon,mint a holokauszt,és a fasizmus bűneinek elítélése! Ennek az ordenáré hazugság napjának még nagy súlyos következményei lesznek!!

15184 2013.02.25. 15:19:26

21. Amit írsz, egyszerűen NEM igaz. A kommunizmusban nem voltak valódi választások.

15184 2013.02.25. 15:20:34

18. Az általad vázolt megoldás anarchiához vezetne. Gyakorlatilag még kormányt sem tudna választani a parlament, mert sosem lenne meg az 50 %.

289876 2013.02.25. 17:27:27

23. maxval bircaman HFDJ Zagyvaság!!! A kormányt NEM a parlament választja, hanem a választások nyertese vagy nyerteseiből álló koalíció kap erre megbízást az államelnöktől. A mindenkori kormány megalakításában más pártoknak nincs szerepe, ezt azért tudnod illene! Semmiféle 50 % NEM játszik szerepet tehát kormányalakításban. Talán hallottál már említeni kisebbségi kormányt is. Te állandóan ellenvéleményen vagy, szinte bármiről esik szó. Ez ugyan elég lehangoló, de ha ezt hangoztatod, legalább gondold meg előtte, amit leírsz.

15184 2013.02.25. 17:35:24

24. Ezt tudom, azonban hiába kap megbízást valaki, ha aztán nem kapja meg a szavazatok 50 %-át. Nézd meg az alkotmányt erről, akár a régit, akár a újat, a szabályok de facto ugyanazok.

15184 2013.02.25. 17:37:47

"Te állandóan ellenvéleményen vagy, szinte bármiről esik szó." Alapvetően tény, hogy leginkább akkor szeretek bármihez is hozzászólni, amikor ellent tudok mondani, Ritkán írok "teljesen igazad van" hozzászólásokat. De természetesen sokszor sok mindennel egyetértek. Pl. e cikkedben is egyetértek azzal a meglátással, hogy "a párhuzam a magyar viszonyokkal kísérteties".

15184 2013.02.25. 17:40:41

Alaptörvény: "1. cikk Az Országgyûlés (...) f) megválasztja a miniszterelnököt, dönt a Kormánnyal kapcsolatos bizalmi kérdésrõl; (...) 16. cikk (...) (3) A miniszterelnököt az Országgyûlés a köztársasági elnök javaslatára választja meg. (4) A miniszterelnök megválasztásához az országgyûlési képviselõk több mint a felének szavazata szükséges. A miniszterelnök a megválasztásával hivatalba lép."

289876 2013.02.25. 17:58:48

@maxval bircaman HFDJ Te itt most hirtelen miniszterelnökről kezdesz beszélni. Alább kormányt emlegettél. De még a miniszterelnök személyére is az államelnök tesz "javaslatot", amit gyakorlatilag végül elfogadnak akkor is, ha ennek pártja nem rendelkezik 50 %-al. Akkor jönnek a koalíciós tárgyalások és ennek eredménye a közt. elnök jelöltje. Jusson eszedbe a kisebbségi kormány fogalma! Hát így... Az alapkérdés az írásomban az volt,hogy olyan arányban üljenek képviselők a parlamentben, amilyen arányban őket odaszavazták. Ez a reális és igazságos - kár, hogy nem értetted meg. A kifigásod nem releváns, miután az nem áll elő, hogy több, mint 50 % nem szavaz. Amellet a technikalitásokat könnyú megoldani, csak józan, egyszerű ész kell hozzá. Az is világosan le lett írva, hogy továbbra is a többség dönt, csak ne álljon elő minőségi többség olyanok számára, akik ilyennel a választási szavazatok alapján nem rendelkeznek. A többi, mint mondtam, egyszerű technikalitás kérdése.

15184 2013.02.25. 18:04:29

28. Komolyan gondolod, hogy egy kisebbségi kormányt meg fog szavazni a parlament? Az MSZP megszazza a Jobbikot, a Jobbik meg az MSZP-t, vagy a Fidesz és az MSZP egymást? De vegyünk egy konkrét példát! Szavaz a jogosultak 60 %-a. Felük, tehát az összes szavazó 30 %-a szavaz a Fideszre. A Jobbik 15 %, az MSZP meg 15 %. Parlament: 40 % - üres helyek 30 % - Fidesz 15 % - Jobbik 15 % - MSZP A kormányhoz 50 % kell. Azaz csak akkor lesz kormány, ha az ÖSSZES párt támogtaja, hiszen ha csak 2 párt, akkor maximum 45 %-a lesz, ami nem elég. Magyarul: nem lehet kormányt választani. 3 hónap múlva új választások. Folyamatos patthelyzet.

289876 2013.02.25. 18:46:18

Nincs 40 % üres hely sem! Ha pedig patthelyzet alakul ki, az azért van, mert a szavazók nem adtak nagyobb bizalmat egyik pártnak sem. Ez a szavazói akarat megnyilvánulása! Egyben az általános nemzetközi gyakorlat. Már miért kapjon egy párt alapvető többséget akkor, ha ezt a szavazók nem akarják??? Ezügyben kár akadékoskodni. Akkor el kell kezdeni egymással tárgyalni és végül kialakul a megegyezés, ha tetszik, koalíció. Így nem uralkodhat és ámokfuthat egy olyan párt, ami erre nem kapott meghatalmazást. Folyamatosan előfordul a világ demokratikus országaiban. A patthelyzet normális, technikalitásokkal áthidalható és ha a választók megunják a bizonytalan állapotot, majd másképp szavaznak. Demokrácia... Erről szól a post!

15184 2013.02.25. 18:55:56

30. De ha nincs 40 % üres hely, akkor hogyan valósul meg eredeti elképzelésed, hogy a pártok parlamenti súlya tükrözze valós társadalmi súlyukat?

251002 2013.02.25. 20:42:14

Max, csak akadékoskodsz. A 40% parlamenti helyet olyanok töltik be, akik nem ehhez vagy ahhoz a párthoz tartoznak. Nem veszed észre, hogy pont ezáltal nem fog nagyobb hatalomhoz jutni egyik párt sem, mint ahány szavazatot egyáltalán rá adtak? El kell törölni a parlamenti küszöböt! Például! Nehogy a Fidesz (vagy az MSZP) kapja már azoknak a képviselőknek a helyét is!

15184 2013.02.25. 21:27:13

32. Abszolút antidemokratikusnak tartom ezt.

15184 2013.02.25. 21:28:13

"El kell törölni a parlamenti küszöböt!" Ezt lehet.

251002 2013.02.26. 08:19:42

RE: 33-34. "El kell törölni a parlamenti küszöböt!" (Én) "Ezt lehet." (Te) De ha ezzel egyetértesz, akkor mit is tartasz "abszolút antidemokratikusnak"?

289876 2013.02.26. 08:41:36

Még egyszer, utóljára az alapgondolatról, a közérthetőség kedvéért. A lényeg, hogy a parlamenti helyek betöltése feleljen meg a választói akaratnak, azaz ne töltsék be ezt olyan párt(ok) részéről, akiket nem szavaztak oda. Ez a demokrácia és a népakarat megtestesülése. Csak olyan arányban kerüljenek be képviselők a parlamentbe, amilyen arányban a pártjukra szavaztak. A többi hely maradjon üres, "tartózkodik" szavazati joggal, vagy párt és politikafüggetlenek töltsék be. Amúgy az egyszerű többség döntsön szavazáskor, ésszerű határokat betartva. A praktikus kérdések nyilvánvalóan megoldhatók. Ha olyan helyzet alakulna ki, hogy határozatképes kormány nem alakulhatna (mert ez a választók álláspontja - demokrácia!), politikamentes szakértői kormány alakítására kötelezhetne egy valódi alkotmány (nem ez a tákolmány!) egy új választás kiírásáig. Lehetségesek más megoldások is, technikalitások kérdése mindez.

251002 2013.02.26. 10:15:48

Az a gyanúm, a rendszerváltáskor a választási törvény szándékosan készült úgy, mintha félnének, hogy nem lesz meg az MSZMP által kreált "rendszerváltó" pártok többségi akarata a parlamentben. Ezért a parlamenti "küszöb" és ezért osztogatják egymást között szét a "listás" helyeket. Ennek estünk áldozatul 2010-ben. Nem akarták, hogy "döntésképtelen", azaz "rendszerváltásra képtelen" legyen a parlament. Ennek isszuk most a levét.
süti beállítások módosítása