Ma választanak Olaszországban. Abszurd, hogy a populista, valójában értéktelen, az országot lassanként csődbe vivő Berlusconi és maffiája újból esélyt kaphat - a választók nem tanulnak, ill. a könnyebb utat választják, hallgatva a populista szólamokra. A párhuzam a magyar viszonyokkal kísérteties, nem véletlen a fideszbarátság az olasz populista-maffiásokkal, még jelszavakban is.
Van azonban egy új nyertese az olasz választási mozgalomnak. A semmiből felbukkanó Beppe-féle össznépi mozgalom, ami komoly eredményekre számíthat, vagy 100 képviselőt küldenek várhatóan az új parlamentbe.
Beppe Grillo, az olasz választások új meglepetése
A komikus-szinész rátapintott a közhangulat alapvonására: nagyon sokaknak elege van a politikusi játékokból, a tehetetlenségből, a stagnálásból, az egyezségekből, a korrupcióból. A nép hangját akarják érvényesíteni a parlamentben. Persze ebben is egy csapda rejlik! A Beppe Grillo fémjelezte mozgalom nem rendelkezik határozott programmal, koncepcióval a gazdaság, a társadalom formálására, nincs igazi jövőképe, leginkább azt tudja, hogy mit nem akarnak az elégedetlen emberek. Amolyan olasz LMP-párt. Alighanem kiderül majd, hogy ott sem Lehet Más a Politika.
És itt elérkeztünk ahhoz a ponthoz, amiért ezt a hosszú bevezetőt írtam. A magyar viszonyokhoz, a magyar választási dilemmához. Ezt a dilemmát nem ragozom, hiszen mindenki ismeri. Rengetegen úgy érezték és érzik most is, nincs kire szavazniuk jó szívvel. Okkal-ok nélkül... Az MSZP lejáratta magát - bár tegyük hozzá, korántsem olyan mértékben, ahogy a hazug fidesz-gyűlöletpropaganda elhitette sokakkal. A többi nem-jobbos mozgalom szétforgácsolt, időnként hiteltelen, nem rendelkezik koncepcióval. Marad az egységes(nek tünő) fidesz a maga működő hatalmi apparátusával, ezért sokan jobb híján most is rá szavaznának, vagy el sem mennek szavazni, igazi alternatívát nem találva.
Ez volt a helyzet az előző választáskor is, azzal a katasztrofális eredménnyel, hogy a fideszt nem favorizálók nem szavaztak senkire, sokan meg jobb híján a maffiásokra szavaztak, így ezek hozzájutottak az ámokfutást lehetővé tevő kétharmadhoz.
Van ilyesmire orvosság? Hogyan lehetne megakadályozni, hogy egy párt (itt a mi viszonyaink között más szó alkalmasabb lenne) többséghez, neadjisten kétharmados többséghez jusson, "jobb híján"?
Úgy tünik, lenne erre megoldás. A probléma ugyanis az, hogy a választási szabályok nem teszik lehetővé annak a szempontnak az érvényesülését, hogy egyes választók kimutassák, nincs kire szavazniuk. Így, ha nem választanak, ez a nyertest erősíti: a kis számú leadott szavazatok arányát a rendszer úgy értékeli, mint a teljes szavazó bázis véleményét. Így történhetett, hogy a valójában a szavazó bázis harminc-valahány % fideszre leadott szavazata kétharmadot eredményezett a parlamentben. Mintha a társadalom kétharmada rájuk szavazott volna. Abszurd!!!
Tehát mi lehetne a megoldás? Természetesen egy megoldás lehetett volna (és továbbra is lehetne), hogy aki nem akar fideszjobbik-világot, az ellenzékre szavaz, súlyosabb megfontolások nélkül. De valahogy ez szükségmegoldásnak érződik, jogosan.
Svédországban ezt úgy oldották meg, hogy egy általános nem-szavazat is érvényes szavazat! Senkire sem adom a szavazatom, üres szavazólapot adok le, de ez érvényes, beszámít az érvényes szavazatok számába. Ezzel romlik minden párt szavazatainak aránya az összes leadott szavazat számához képest.
Egy számpélda: ha a lakosság 50 %-a szavaz és ennek 50 %-a szavaz a fideszre (azaz 100-ből 50 megy el szavazni és abból a fele, azaz 25 szavaz a fideszre), ez a magyar rendszer szerint 50 %-ot jelent a választási eredményben (jó-jó, tudom, még többet...) a fidesz részére. Ha viszont a nem szavazó másik 50 % üres, de érvényes szavazatot adhatna le, az eredmény a fidesz részére csak 25 % lenne. Így a legnagyobb disznóság elhárult, a pártszimpátiák a valós eredményt mutatják a választási eredményben.
Természetesen felmerül a kérdés, mi legyen az üres szavazatokra eső képviselői helyekkel. Erre nincs kiforrott válaszom, de az elv egyértelmű: ezeket ne olyanok tölthessék be, akiket a választók nem szavaztak oda - mint a jelenlegi helyzetben. Ezek a helyek valamilyen módon a nem-választók érdekeit-véleményét képviseljék. Hogy mi módon, az nehéz kérdés, de nem megoldhatatlan. Végső soron található erre valamilyen formula, választási technikalitás.
Vagy maradjanak a helyek betöltetlenek és a parlamenti szavazáskor ezek nevében is üres, de érvényes szavazatokat számítsanak be. Így garantált, hogy nem lesz kétharmad ott, ahol nincs kétharmad, ezzel a valódi népakarat érvényesül. Egyebekben a leadott szavazatok többsége dönthet, mint eddig, de legalább nem lesz abszolút többség, neadjisten kétharmad ott, ahol a valóságban sincs.
Egy ilyen rendszer bevezetése érdekében érdemes lenne egy népszavazást indítani (a fidesznek persze nem tetszene)!
Álom, édes álom...