Gordon

Gordon

A turáni áldás III.

2014. július 22. - Gordon.

Motto: ha a turáni átok a megosztottságról, széthúzásról szól, ennek ellentéte a turáni áldás kell legyen, ami egységre utal. Kár, hogy ez az egység a legkárosabb területeken és értelemben jön létre. Ez maga felér egy átokkal...

Akkor hát nagy sóhajjal belekezdek a hátralévő területek tárgyalásába az említett jelenséget illetően. Nagy kedvem nincs hozzá, mert tapasztaltam, hogy a hírnök szerepe hálátlan, meg a lelkesedésem is megcsappant a kellemetlen feladat elvégzését illetően. De akik ismernek, tudják, hogy igyekszem elvarrni a szálakat, hát most is megteszem, már csak elvből is.
A sóhaj onnan származik, hogy tapasztaltam, egyetlen érintett sem adott választ a lényeges kérdésekre, vád viszont, még képtelen vád is, ért engem a problémafelvetés kapcsán. Az is szembetűnő volt, hogy egyetlen baloldali sem akadt, aki egyetértést jelzett volna azok közül, akit magát nem érintett a jelenség személyesen, miután nem nyilvánított olyan állásfoglalást, ami megegyezett volna fideszékkel-újnyilasékkal. (Az egy Lancelot azért megszólalt a demokrácia-post után, de ennyi.) Természetesen egyszerűbb és hálásabb hallgatni, vagy egyetérteni azzal, akivel jóba akarunk lenni, nekem viszont nem kenyerem az elhallgatás még barátok esetében sem, az ellenségem ellensége a barátom elv elvtelen alkalmazását sem díjazom. Igy hát fogamat szívva belevágok a befejezésbe.
Az eddigi tapasztalat alapján azonban most már összefogom a hátralévő területeket és egy bejegyzésben próbálom mindezt tárgyalni, magára a jelenségre - a két oldal sajnálatos egyetértésére koncentrálva, ezek okait próbálva megérteni. Azért is foghatom ezeknek a területeknek a tárgyalását össze, mert az azonos vélemények okai és háttere sokkal közérthetőbbek az eddig tárgyaltakénál és ezáltal nem is annyira bizarrak és abszurdak. Csak remélhetőleg tanulságosak.

Melyek hát ezek a hátralévő területek a kezdeti listából?
- Kapitalizmus
- Nacionalizmus
- EU ellenesség
- USA ellenesség
Kezdjük hát akkor a kapitalizmus megítélésének/elvetésének témájával. (Mindenek előtt egy nagy zárójel, csak a felesleges vádaskodások elkerülése végett. Magam nem tartom a kapitalizmust kívánatos célnak, vadhajtásait és alapvető igazságtalanságait -nem jó szó, de hirtelen nem találok jobbat- elítélem. Ugyanakkor produktívnak látom és megrendszabályozhatónak, ami ilyen formában szolgálhatja a teljes társadalmat. A vadhajtások és igazságtalanságok eltávolítása a feltétel, a mindenki számára elfogadható és még előnyös optimum elérése a cél. Ennyit a magam hozzáállásáról.)


Egy jóravaló, régi vágású kommunista, vagy szocialista szinte definíció szerűen elveti a kapitalista termelési rendszert. Mint ilyen, megtanulta az iskolában ennek hátrányos és igazságtalan vonásait, szüleitől pedig feltehetően ezt kapta útravalóul, miután jó valószínűséggel a család a hajdani kapitalista rendszer kihasználtjai, hátrányos helyzetűjei között volt. Vannak kisebb számban idealisták, akik tiltakoznak az egyenlőtlenség és kihasználtság tényei ellen ill. látják az ilyen rendszer több abszurd vonását. Szocialisták, baloldaliak részéről tehát a dolog rendben van.
Azért persze a dolog nem ilyen egyszerű. Mert ugye az alternatíva... Egy nyugati szociáldemokrata, vagy akár kommunista (ők most magukat már nem így nevezik) sem nyilvánítja ki programként a termelő eszközök állami tulajdonba vételét és szocialista tervgazdálkodás bevezetését. Ezek is látják a magántulajdonon, magánkezdeményezésen alapuló termelés potenciálját, ezért a hangsúly inkább, a vegyes tulajdonon, a kapitalista vonások és működés erős megrendszabályozásán és számukra előnyös/igazságos keretek közé szorításán, valamint az újraelosztás irányításán van. Mindezt sok kapitalizmus-ellenes balodali elfelejti. Végülis a dolog ma is vita tárgya lehet, a gyakorlati eredmények döntenek - a fontos az optimum megtalálása, mindenki javára.

Van azért probléma/ellentmondás baloldalon, csak az előzőkhöz képest most a baloldali párt és a balodaliak között. Ez pedig az lenne, hogy a szoc. párt - manapság MINDENHOL! - nem akarja megdönteni a kapitalista piacgazdasági rendszert, hanem ésszerű, hasznot hozó keretek között tartani, optimálni termelést-elosztást. Erre jó oka van- nem aktuális egy eltűnt, kevésbé dinamikus rendszer visszaerőszakolása, mikor a működő rendszer is hajthat hasznot, többet is. Nem bazíroznak világforradalomra, hogy így fejezzük ki a dolgot. A probléma tehát ott van kézfogás-ügyben, hogy a baloldal pártjainak ideológiája kapitalizmus ügyben hajaz a jobboldal közönségének hozzáállására. (Ezt többen balról nehezményezik.) A probléma valójában feloldható, már említettem is, de visszatérek rá.

Probléma inkább a jobboldali kapitalizmusellenesek oldalán mutatkozik. Orbánék katyvasz ideológiájú rendszere ugyanis ilyesmiben utazik. Ez persze jórészt demagógia, néphülyítés, de ezzel híveket toborozhatnak a melós és lumpen rétegekből, részben átcsábíthatnak bizonytalanokat középről, sőt balról. Valójában ami állami lenne, ott ők maguk lennének a kapitalisták-kihasználók, a többit meg hívek, oligarchák kapnák valamilyen formában.
A régi vágású jobboldaliak, vagy inkább konzervatívak nem helyeselhetnék a kapitalizmus elvetését. Mégis szemet hunynak, fideszre szavaznak, ellenségem ellensége alapon, vagy a nacionalista maszlag és egyéb drog miatt. Tán tudják is, hogy ez csak porhintés.


Pikánsabb a helyzet a Jobbik féle népség ill. párt esetében. (Párt és szavazó között ez esetben nincs nézetkülönbség az ügyben.) Ott egyértelműen elvetik a kapitalizmust. Kisajátítanák az ideológia szerint a termelő eszközöket. Csakhogy - és erről keveset beszélnek, de tudjuk: nem a nép számára, hanem egy mindenható párt számára, aki majd irányít, eloszt, hatalmat gyakorol ezzel az eszközzel. Volt már ilyen, ez volt a nyilasok ideológiája is, magam ezt "nyilas szocializmusnak" nevezem. Hitler is ezt kapisgálta. Ami magánkézen maradt, afelett is a náci párt rendelkezett valójában. Lám, mégsem véletlen a nemzetiszocializmus elnevezés, bár a szocializmust idézőjelek közé kellene tenni.

Nyugalom, mindjárt itt a vége!
Ki fog tehát kezet kivel kapitalizmus-elvetés ügyben? Nem a két ellentétes oldal pártja, azaz az MSZP a Fidesszel, hiszen fordított ideológiával ugyan, de az egyik nem veti el, a másik meg úgy csinál, mintha elvetné. (Cégeik azért vannak, lásd Simicska, Orbán papa, stb.) Mi a helyzet viszont a tagság (egy része) véleményével? A régi iskola baloldalijai elvetik, míg a szélsőjobb nyilasideológia hívei ugyancsak. Hát nem érdekes ez???

De tulajdonképp ez nem is olyan meglepő. Ezzel szereztek a nyilas "szocialisták" híveket már a 30-as, 40-es években is úgy a nincstelen rétegből, mint "rendpártiak" és vérnacionalisták közül, de még megtévedt balos-féle teoretikusok is akadtak ott.
Itt van tehát a kellemetlen és nem kívánt kézfogás, a maga veszélyeivel. Ezen is el kellene gondolkodni baloldalon - természetesen azoknak csak, akikre ez vonatkozik.


Lezárásként a már említett ellentét feloldásáról baloldali pártok és jobboldali közönség látszólagosan azonos álláspontjára, kapitalizmus ügyben.

A baloldali párt racionálisan kénytelen gondolkodni. Van esély és poén egy eltűnt köztulajdonú tervgazdálkodás visszahozására? Most nincs! Ki is lett már próbálva a nagy kísérlet során egy olyan környezetben (KGST léte és a SZU majdnem ingyen nyersanyagai), ami ennek kedvezett, de mégsem állta a versenyt. Kár, de tény! Akkor most, ilyen nélkül? Választják ezért a hatékonyan működhető piacgazdaságot, azzal a céllal, hogy ezt megrendszabályozzák, optimálják a termelést-elosztást, biztosítsák az alkalmazottak jogait és mindenki a lehető legjobban járjon. Mert végül azért ez a lényeg! Ezt kellene az elvi okok miatt elégedetlen szavazókkal elfogadtatni. (Már hallom az 5 millió koldust ellenérvként!) Fideszék ezt nem akarják, ha hamisan hirdetik is. (Lám, megváltoztatták a munka törvénykönyvét is, az alkalmazottak rovására.) Nincs tehát itt valódi azonosság!

Akkor hát ennyi... Együtt akartam tárgyalni a hátralévő területekkel, de látom, nem tudom megoldani. Pedig most értem meg, hogy ezek összefüggenek.

A bejegyzés trackback címe:

https://gordonblog.blog.hu/api/trackback/id/tr358429296

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

14055 2014.07.23. 06:48:36

Gordon, a szocialista termelés nem bírta a versenyt mondják akik mondják, bizonyítékként azt hozva fel, hogy mennyire eladósodtak a szocialista államok. Eme állításukat cseppet sem zavarja az az apró tény, hogy a kapitalista termelés eladósodása a csillagos eget veri, és szükségszerűen megállíthatatlanul folyamatosan növekszik is. A kapitalizmust nem kell megdönteni, magától omlik az össze, mégpedig a termelőerők fejlettségi szintjében bekövetkezett minőségi változások okán. Az emberiség által létrehozott potenciális termelési kapacitások ennek következtében sokszorosan haladják meg a szükségleteit, elfogyaszthatatlan mennyiségű teljesen feleslegesen előállított jószághegyek+ kihasználatlan termelési kapacitások mellett a nélkülöző és a lehetőségek szintje alatt mélyen élő és egyre mélyebbre süllyedő tömegek jól jelzik a rendszert szétfeszítő ellentmondást. Persze tudnék sorolni még a végső stádiumra utaló tüneteket még, de időhiányban most csak arra hívnám fel a figyelmet, hogy a végső ok a termelőerők magántulajdonán alapuló árutermelő gazdaság összeomlásában a csere teljes ellehetetlenülése lesz, azaz a cserét bonyolító monetáris rendszer összeomlása rántja majd magával az egészet. A sokadik infarktus után a halál oka a keringési rendszer teljes összeomlása.. A pénz mibenlétének meg nem értése meg az egyik fő oka annak az ideológiai katyvasznak is, melyet a bejegyzéseben boncolgatsz. Jut eszembe, nagy kérés lenne, hogy írjál nekünk a 3d-s nyomtatókról?

14055 2014.07.23. 06:51:59

Tudom, hogy tartozom neked egy a demokrácia kritikával és javaslattal, hogy jó, és akkor helyette mi ?, de mivel mint kiderült, ez meghaladja a hozzászólás kereteit, lassan de biztosan születik belőle egy poszt :)

289876 2014.07.23. 07:31:17

[KerekesZS](#3363685) Kedves Zsuzsa, ez a végső összeomlás évszázadok óta tart - ez talán elgondolkodtató lehetne. Közben fejlődött, átalakult, megrendszabályozódott a rendszer (még nem mindenhol ugyan), sokak, milliárdok hasznára. A Te céged sem omlik össze - remélem! Van viszont olyan, ami összeomlott (ma Kuba és Észak-Kórea kivételével nem is létezik máshol) - és ez NEM a piacgazdaság és a magánkezdeményezésen alapuló vállalkozás rendszere volt. A nagy kísérlet sajnos nem hozta meg az elképzelt ereményt. Az okok boncolgatásának itt már nincs kedvem nekifutni. A 3-d nyomtatókról írhatnék, meg sok más téma is lenne, de biztosan nem kerül rá sor itt, sorry. Sőt, azt hiszem, másra sem. Elhagyom ezt a fórumot, amiért maradtam, az a disznóságok és abszurdumok szóvátétele volt, de ezt megteszik helyettem mások, jobban is nálam. Elgondolkodtatni is próbáltam, de erre ez a talaj látom, nem alkalmas.

289876 2014.07.23. 08:27:18

[KerekesZS](#3363685) Ps. az előbbiekhez: Még hozzátenném, hogy legjobb tudomásom szerint az emigrációs mozgás a működő demokráciák felé történt és történik, ahol -láss csodát- nem "köz"tulajdoni alapon működő sikeres gazdaságok működnek. A mai napig!! Milliók keresnek boldogulást Nyugat-Európa országaiban, az átkos USA-ban, aminek határait milliók ostromolják és versengenek a letelepedést legalizáló zöld kárrtyáért. A szoc. világ országai felé sajnos ilyen mozgást nem tapasztalhattunk, az út ez esetben is egyirányú és ellenkező volt. Ma is az! A Szovjetúnióba is, na mondjuk úgy, szerény számú boldogulni vágyó törekedett a határain túlról. A napi több órás sorbanállások a legegyszerűbb, legelemibb életszükségleti javakért nem lehettek túl csábító. Sajnos igaz volt az a dolog a többezres sorok gyors kialakulásáról a GUM áruház előtt annak a hírnek a nyomán, hogy 46-os gumicsizmák jöttek - meg kell venni, aztán majd elcserélni másra, ami két hete jött éppen. Csak ez már a feledés homályába merül... A tények... Ezek nem ébresztenek gondolatokat? Hallom már a kifogást (nem tőled, hanem egy csapkodó utcai harcostól, aki már ezt elengedte korábban), hogy ja, a demokrácia csak a volt gyarmattartó országokban működik, az összeharácsolt vérzsákmány biztosította gazdagság miatt. Erre a demagóg dumára (az ilyenek távolítanak el az ilyen baloldaltól) akkor hevenyészve összeállítottam egy listát azokról a demokratikus országokról, amik sikeresek és magánkezdeményezésen alapuló piacgazdaságban élnek. Ez a lista tartalmazta Ausztráliát, Új Zealandot, Canadát, Európába átugorva Finnországot, Norvégiát, Svédországot, Izlandot, Dániát, Ausztriát, Luxemburgot (mind hírhedt gyarmattartó, ugyebár)! és másokat, ami most nem jut eszembe, valamint megjegyeztem, hogy más államok, mint Németország, Belgium, Hollandia, de még Anglia is mindenüket elvesztették a 2. világháború során, abból legatyásodva, sokszor kifosztva, lerombolva kerültek ki, mint volt gyarmattartók ilyesmiből többé hasznot nem húztak, a sikerek másnak voltak köszönhetőek a fél évtizednyi kikecmergés után. Végül nem reagáltam, beláttam, minek is tenném.) Azért ma is elgondolkodtató kéne legyen, hogy ilyen helyekre vágynak ma is a lemaradt országok milliói, nem Kubába, vagy Észak-Kóreába. Vagy tévednék?

337924 2014.07.23. 18:01:37

Szerintem kicsit félrevezető a kapitalizmusról és szocializmusról beszélni. Valójában annyi történt, hogy fokozatosan kialakultak egyes országokban a jogállamiság feltételei, a vagyonok biztonsága és örökölhetősége, és ennek következtében jött létre az a pénzmennyiség fölösleg, ami beindította a profitorientált beruházásokat. Mindez fokozatosan történt, lépésről lépésre, és a mai napig a tulajdonformák sokszínűségével jár együtt, nincsenek tiltva sem a szövetkezetek, sem a kommunák. Ha ezek jó megoldások, terjedni fognak. Ezzel szemben a XIX végén létrejött a társadalmi forradalmárok egy élcsapata, amelyik gyorsan javítani akart a világon, föl akarta számolni a nyomort, akár erőszak árán is. Kevesen tudják pl.hogy az Októberi forralom is milyen békésnek indult, hazugságok a Téli Palota ostromáról készült filmek. Viszont hogy eldurvult a történet folytatása, az szükségszerű volt, a világmegváltó gondolatok természetéből fakadt. A kapitalizmus tehát nem egy társdalom mérnökök által kitalált rendszer, nem bevezették mint nálunk a szocializmust, hanem szerves fejlődéssel jött létre, és ma már a világ nagy részén a társadalom természetes állapota. Persze hogy vannak árnyoldalai, főleg a kommunista álmokkal szembeállítva, és persze nem jár együtt, automatikusan demokráciával, miegymással, de a lényeg: csak a valóságos életből kiinduló kicsiny lépések sorozata javíthat a helyzeten, a kapitalizmus végéről vagy bukásáról, vagy meghaladásáról lehet elmélkedni, épp úgy mint az UFÓk eljöveteléről, vagy a kiborg korszak erkölcsi kérdéseiről.

289876 2014.07.23. 18:19:42

"A kapitalizmus tehát nem egy társdalom mérnökök által kitalált rendszer, nem bevezették mint nálunk a szocializmust, hanem szerves fejlődéssel jött létre, ... " Ezt magam is megállaptottam-leszögeztem egy-egy postomban, évekkel ezelőtt. Ennek nincs köze ahhoz, hogy kívánatosnak tartjuk-e, vagy sem. Az árnyoldalakról és esélyekről szólóval is egyetértek.
süti beállítások módosítása