Gordon

Gordon

Kis szíriai lexikon

2013. február 01. - Gordon.

Asszad rezsim, "felkelők", Irán, Hizbollah, Al-Kaida-féle jihadisták, Libanon, Oroszország, Izrael... Ezek a szíriai dráma közvetlen szereplői.

Sokat foglalkozik a szereplőkkel és ezek céljaival a világsajtó. Úgy látszik azonban, mégsem eleget; a tájékozatlanság és zsigeri "vélemények" hangoztatása ezt mutatja. Tennék egy kísérletet a körülmények összefoglalására, igyekezve elkerülni azt a csapdát, amit a sok szereplő, ezek különböző motívumai és az időben visszanyúló sokrétű történelmi háttér jelent.

A helyszín tehát Szíria.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A jelenlegi rezsim gyökerei 1970-ig nyúlnak vissza, ekkor ragadta magához a hatalmat a jelenlegi elnök apja, Hafez al Assad, aki haláláig (2000) elnök maradt.

Hafez al Assad

Rendszere a szekularista vonal, egyben az alavita törzs (amelyhez tartozott) hegemóniájának biztosítása. A kezdeti időszakban arab-nacionalista és arab-szocialista jellegű ideológiai alapon kormányoz az általa megalakított Baath-párton keresztül, amiben az akkori világpolitikai felállásban (hidegháború) a Szovjetúnió támogatja. (Megjegyzendő: valamikor Szaddam Hussein is így indult, hasonló támogatással.) Innen a mai napig tartó szovjet, majd orosz kapcsolat.

A kapcsolat jellege ill. motívumai idővel valamelyest változnak, kissé eltolódnak. A valamikori hidegháborús felállás szovjet motívumait mára felváltották az orosz gazdasági érdekek, de továbbra is fennálnak az orosz geopolitikai szempontok, valamint az új Oroszország törekvése egy itteni hídfőállás (és befolyás) megtartására a nyugati érdekekkel szemben. Szeretné Oroszország pozícióját fenntartani az Izrael körüli kelet-nyugat játszmában is, most régi szövetségesén kesztül. Oroszország teljes hadi arzenállal, hatalmas mennyíségű modern fegyverrel-rekétarendszerekkel látta és látja el a mai napig az Assad-rezsimet.

A szíriai rezsim is változáson megy át az idők folyamán. Rég a múlté a szocialista beütés, ehelyett az egyeduralmat megőrizni akaró, egynsúlyt kialakító belső játszma, valamit a belső feszültségeket Izrael-ellenességben levezető irány válik uralkodóvá. Ennek keretében adott helyet az Assad-rezsim a fanatikus Izrael-ellenes, egyben iszlamista Hamasz vezetésének és támogatja a mai napig az ugyancsak fundamentalista-iszlamista, Libanont gyakorlatilag uraló Izrael-ellenes Hizbollah-ot. Ez utóbbin keresztül nem csak a libanoni belpolitikát tudta érdekei szerint befolyásolni, hanem erős játékost tudott használni Izrael ellen, közvetlen Izrael elleni akció nélkül. Sziria, valamint Szirián keresztül Irán fegyverezte fel rakéták tizezreivel a Hizbollahot az évek során, amelyet ez az iszlamista-fundamentalista szervezet ki is lőtt Izraelre! Jelenleg minegy 50 000 Iráni és eredetileg Sziriának szállított orosz (és talán máshonnan származó) rakéta vár kilövésre a Hizbollah raktáraiban. (Erre a szempontra még visszatérünk...)  

Itt kell megjegyezni, hogy a shiita Hizbollah Irán teremtménye, ők (az Iráni Forradalmi Gárda) képezték ki és látták-látják el pénzzel-fegyverrel a szervezetet. Rajtuk keresztül vívnak (a Hamaszhoz hasonlóan) távháborút Izrael ellen, csakúgy, mint eddig Sziria tette. Figyeljük meg: így körvonalazódik tehát egy érdekképviseleti kör: Sziria, Irán, Oroszország, Hizbollah!

Vannak azonban más játékosok ill. résztvevők is ebben a vérre menő játszmában. Térjünk vissza Sziria belső ügyeihez! Korábban említettem, hogy a rezsim az alavita hegemónia (és régebben más szempontok) megőrzése okán szekuláris és shiita-barát (az alaviták shiita oldalágnak minősülnek vallási szempontból) vonalat képviselt. Sziria legnagyobb vallási csoportja azonban szunnita! A jelenlegi elnök apjának, Hafez Assadnak már alaposan meggyűlt velük a baja. 1982-ben a Hama (és Homs) városokban kitört szunnita felkelést véresen elfojtotta, halottak ezreit hagyva Hama városában. Figyeljünk a városnevekre: innen indult a mostani felkelés is - és ez nem véletlen!

Szép lassan elérkezünk tehát a jelenbe. A lassan két éve beindult "arab tavasz" végül elérte Sziriát! Itt azonban keresztúthoz érkezett, megfelelően annak, hogy az 1946-ban létrejött önálló ország maga is a politikai-geoplitikai törekvések útkereszteződésében fekszik, súlyos "játékosként". Itt már nem csak a belső viszonyok (shiita-szunnita-alavita), hanem a közel-keleti hatalmi-politikai játszma is szerepet játszik. Az Izrael-muszlim világ, kelet (orosz, kínai)-nyugat, shiita-szunni és iszlám-keresztény (ill. modern-felvilágosult) világ ellentétei mind felszíre kerülnek.

A felkelés Sziriában eredetileg talán demokratikus változások igényével is indult. Jelen volt azonban már a legelső pillanatban a szunnita hatalmi törekvés is. Jó alkalomnak kínálkozott a shiita-alavita hegemónia megtörésére és a régi Hama-i kölcsön visszafizetésére az arab tavasz.

A felállás adott: az egyik oldalon az Assad-rezsim és az alaviták, shiiták és eredetileg kezdeti szövetségeseik (mára kétséges) a keresztények és más kisebb érdekképviseletek, valamint támogatóik: Irán, Hizbollah, Oroszország. A másik oldalon a többségi szunnita népcsoport, régi és új sértettek és támogatóik.   

Szerepet játszik még egyre nagyobb súllyal a felkelők oldalán a nemzetközi terrorista mozgalom, az ide özönlő jihadisták képében, akik egyre inkább döntő szerephez jutnak a fegyveres harcokban.

Figyeljünk Irán-ra   és a Hizbollah -ra, mert ezek kulcsszereplőkké válhatnak! Irán egyetlen szövetségese, mint állam a térségben Sziria volt. Irán nem engedi el a sziriai rezsim kezét a válság óráiban sem, érdekeiknek megfelelően. Ma és már jó ideje iráni forradalmi gárdisták harcolnak Assad oldalán a felkelők ellen, fegyvert szállítanak és más módon támogatják a bukófélben lévő rendszert. Hasonló a helyzet az Irán és az Assad-Sziria által éltetett Hizbollah esetében is. Ők is jelen vannak az sziriai frontokon, harcolva az Assad-rezsim oldalán. Vezetőjük, Nasrallah tán nem örül ennek. Meggyengül így a hazai front - Libanonból, amit eddig fojtogató szorításuban tudtak tartani, ki kell vonni legjobb erőiket. Nagy kockázat ez, a többi csoport kihasználhatja a helyzetet. De nem tehetnek mást: ha Assadék elbuknak, megszünhet a Szirián át érkező folyamatos utánpótlás, ami a Hizbollah eljelentéktelenedését eredményezheti. Ezzel a közös iráni-sziriai-iszlamisa ellenség, Izrael is lélegzethez jutna.

Ezzel el is érkeztünk egy eddig nem tárgyalt szemponthoz, Izrael szerepéhez és a napi eseményekhez.

Izraeli szerepet említettem, ezt azonban azzal lehetne leginkább jellemezni, hogy ilyen ebben a konfliktusban nincs. Valójában az egész arab tavaszéban sincs, egy halvány, alig létezett remény kivételével, ami szerint demokrácia előtérbe kerülése az arab világban kedvezne Izraelnek. Ezt azonban már rég elfújta a(z arab) tavaszi szél...

Izrael mindössze saját védelmére gondol és tartózkodott bármiféle akciótól az arab tavasz során, a sziriai eseményeket is beleértve. Számára feltehetően nem jelent pozitiv változást az immár nemzetközi jihadista és Al-Kaidás harcosok által támogatott szunnita győzelem sem - ki tudja, mivé alakulna egy új rezsim. Ezért nem avatkozott be az eseményekbe, még állásfoglalás-szinten sem.

Önvédeleméről azonban gondoskodnia kell ebben a helyzetben is. Volt tavaly egy kísérlet Assad részéről, hogy a felkelés irányát Izrael-ellenességgel terelje el: megszervezett egy "spontán" támadást az sziriai-izraeli határnál, remélve, hogy az ellene támadók energiáit Izrael ellen fordíthatja. Hamar csalódni kellett, Izrael visszaverte a támadást és a dolog ezzel hamvába halt.

Mára a Bashar Assad-féle korszak a végéhez közeledik. Kissé gondban lehetnek a felhalmozott modern arzenál sorsát illetően is. Ez vegyi fegyvereken (elsősorban mérgesgáz) kívül földi célpont ellen is alkalmas hosszútávú (120-300 km) tengeri robotokat (rakétarendszereket), 800 km hatótávolságú SCUD-rakétákat, földi és légi célpontok elleni kis (vállról indítható) rakétarendszereket és egészen komoly mobil légelhárító rakétarendszereket foglal magában. Mindezt Oroszország szállította Sziriának az utolsó 2-3 évben.

Izrael, aki a könnyebb fegyverzet Libanonba, a Hizbollah számára történő szállításába nem avatkozott be, már tavaly ősszel figyelmeztette Sziriát: nem nézheti tétlenül, ha ezeket a rendszereket, nehéz - és tömegpusztító fegyvereket a halálos ellenség (többek között a Hizbollah) kezére játssza. A gondolat magától értetődő, az önfenntartás parancsa diktálja.

Úgy látszik, Bashar Assad és szövetségesei mégsem látnak más lehetőséget, megindult a nehézfegyverzet szállítás Libanonba, a Hizbollah számára. A minap Izrael megsemmisített egy ilyen, rakétarendszereket Libanonba, a Hizbollah számára szállító sziriai konvojt. Libanonnak sem hiányoznak az orosz nehézfegyverek, aminek belső, vagy Izrael elleni használata vérfürdőt eredményezne.

Úgy tünik, Izrael megsemmisített egy kémiai-biológiai tömegpusztító fegyvereket előállító és tároló központot is. (Kinek hiányoznak ezek?)

Nagy a meglepetés az akció ellen tiltakozók névsorát illetően is: Assad-Sziria, Oroszország, Irán! És persze egy "bizonyos" fajta közönség "közvéleménye".

Utószóként csak egy gondolat: a Sziriában, az Assad-rezsim feltehetően bekövetkező bukását követő helyzet nem fog megoldani semmit, legfőképpen nem fogja növelni a közel-keleti béke esélyeit. Igaz, a megmaradása sem javítaná. Ez esetben viszont tudná a világ, mivel számolhat. Ki tudja, jobb-e a kiszámíthatatlan ismeretlen, mint az ismert rossz, legalábbis ebben az esetben.

A bejegyzés trackback címe:

https://gordonblog.blog.hu/api/trackback/id/tr108429200

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

14742 2013.02.01. 13:45:40

Gordon, szia! Egyetlen szó kiegészítést sem lehet hozzátenni!:)) (Csak zárójelben jegyzem meg, hogy a papa Assad akciója Homszban egy hét alatt nagyjából 30.000 halottat eredményezett. A fiú másfél év alatt érte el a kb. 60 ezret.)

289876 2013.02.01. 14:13:03

Szia Lehar! Az öreg Assad rámenősebb volt, igaz! Egyébként a szövegben korrigálni kellett "felállás" ügyben, rossz helyre került az Irán-Ooroszország Hizbollah hármas. Sajnos úgy működik egy szöveg berakása a Bejegyzés-szövegszerkesztőbe, hogy a megírt szöveg ide történő átemeléskor összekócolódik (lehet, hogy csak nálam?). Egyes bekezdések rossz helyre kerülnek, szövegrészek kimaradnak, betünagyság és betütipus változik. Ezzel aztán meg kell birkózni, és néha bennmarad egy-egy mondat, vagy félmondat rossz helyen. Mindenesetre javítottam az Orosz-Irán-Hizbollah hármas helyét Assad rezsim mellettre - ami a későbbi szevegben is magától értetődő volt. Amúgy kíváncsi vagyok, milyen érdeklődést generál itt a téma. Nem szokták sokan strapálni magukat... Viszont az izraeli konvojellenes akcióról és az orosz röhejes tiltakozásról szóló NOL-cikkek utáni szokásos kommentek megíratták velem mindezt. Nem árt, ha rögzítve van.

11951 2013.02.01. 14:48:56

Köszönöm az okos,értelmes tájékoztatást,üdv.:egy laikus.....

289876 2013.02.01. 14:56:55

Üdv Zsati és kösz! :-)

14742 2013.02.01. 15:08:59

Ami a technikai részt illeti, nem vagy ezzel az összekócolódással egyedül. Nálam a képek sem akarnak a helyére kerülni, csinálhatok akármit. Bosszantó, mert igényesebb kinézethet voltam szokva. Láttam a Nol-on a hozzászólásodat, nekem nem volt hangulatom. Még nevét adó újságíróval ha kell leállok vitatkozni, de az MTI "tudósítások" már hidegen hagynak.

95527 2013.02.01. 16:38:14

Magam is laikusként olvastam végig, gratulálok az igényes munkádhoz.

289876 2013.02.01. 16:53:52

Kösz Árpapa! Sajnos szóról szóra így néz ki a dolog. Neked, mint volt rakétásnak érdekes lenne elolvasni a legnagyobb svéd napilap (a független-liberális Dagens Nyheter) sziriai orosz rakétaarzenáljának leírását. SA-17 önjáró lánctalpas páncélosra épített légvédelmi rakéta-család, AT-14 kis állványról indítható, hordozható harckocsi elhárító, egyben légvédelmi rakéta (hatósugár 5500 m), SA-24 vállról indítható hőkereső légelhárító rakéta, Yakhont nevő tengeri (és szárazföldi) célpontok elleni rakéta (300 km hatósugár), SCUD-D 800 km hatósugarú rakéta. Ilyenek áramlottak (és még most is, feltehetően) Sziriába, onnan meg most (és korábban) Libanonba, a Hizbollah-hoz. A SCUD-al már Te is találkozhattál... Vannak aztán repülők, harci helikopterek, egyéb cukorka. Hogy mit fizettek ezekért, csak találgatni lehet!

relatív 2013.02.01. 17:09:22

A bejegyzés - nem indokolatlanul, de talán egyoldalúan - kapcsán felmerül a világ jelenlegi felosztása mind gazdasági, mind eszmei alapon. ( talán - az orosz állásfoglalás említése kapcsán - felmerül az USA hasonló szerepe az ellenkező oldalon, hiszen mind Israel, mind a másik oldal ellen fellépők teljes katonai arzenáljának utánpótlását számlálatlanul biztosítja, az orosz fegyverszállítás pandantjaként ) Az felmerül - az Assad rezsim halálos áldozatainak számaként említettek ellenében - a rendszer ellenes fegyveres szervezetek indokainak, és a hadianyag biztosításának folyamán, kinek az érdeke? A blogban IS vázolt területen folyó - szerintem átláthatatlan, vagy erősen átlátszó - fegyveres, és anélküli mozgások tekintetében sok kérdés vetődik fel, de talán nem az ott élők érdeke szerint alakul egyik földrajzi helyen sem az előforduló események egyike sem. A hiteles tájékoztatás nem autentikus - szerintem egyik oldalon sem -, azok általában az egyik, vagy másik, vagy azon felüli erők törekvéseinek tükrében kerülnek a világ tájékoztatása elé.

289876 2013.02.01. 17:20:24

8. relatív (látogató) Az érintettek általi tájékoztatás sosem pártatlan, ez papirforma. Vannak azért különbségek a fokozatokban, ez a sokévi tapasztalat. Van aztán nem érintett, semleges forrás is, nem is kevés. A fegyverkezés folyik folyamatosan, Izrael azonban mindebben most nem játékos és az ő fegyverkezését elsősoeban önvédelminek minősíteném, az eddigi háborúit tekintve, amiket nem ő kezdett. Tény, hogy valami féle érdeke minden félnek van, a harcokban nem közvetlenül részt vevőknek is. Van azonban pár alapellentét, amit említettem is. Iszlám kontra nyugat, kelet kontra nyugat, Izrael kontra muzulmán világ, többek között. Van egyéb is. Hogy a kisember szív, azt mondani sem kell...

62853 2013.02.01. 17:58:42

Ebben az egészben az a szörnyű, hogy az áldozatokat, akikkel senki nem foglalkozik, mindkét fél bőven termeli.

289876 2013.02.01. 18:07:59

10. lusta Áldozat bizony akad! Eddig hatvanezres számot említenek halálos áldozatként. Vannak aztán a menekültek (Törökországban, Jordániában, Libanonban), százezrével. Egész városok lerombolva.. Azt azért talán nem mondanám, hogy senki sem törődik ezzel, de az állásfoglalás egyre nehezebb. Ahogy írtam, a demokratikus törekvések a szír tavasz-változatban csak részben voltak jelen, kezdettől jelen volt viszont a hatalmi szempont. A lázadók sem voltak vasárnapi iskolások, bizonyos kivételtől eltekintve, ma már pedig egyre kevésbé azok. Sok felvételt látni általuk kivégzett foglyokról és sajnos hozzájárultak sok városrész pusztulásához, ahová bevették magukat. Ma Assad a Hizbollah harcosait veti be ellenük, akik szakértőknek tekinthetők a városi harcban. Még nincs vége...

22371 2013.02.01. 18:12:49

Nagyon jó volt az elfogulatlan lényegretörő összefoglalásod.

relatív 2013.02.01. 18:13:41

Kedves Gordon ! Még véletlenül sem próbálom a térség országai által megtett bármilyen lépését kritizálni, hiszen nem élve ott, az ellentmondások indítékairól csak halvány fogalmam van az ott élőket személyében érintő konkrét eseményekről. Az általad írtakat sem bírálva írtam le azokat a gondolatokat, melyek szerintem - ismerve bizonyos mértékig a tájékoztatások többféleségét - befolyásolják az ott élők mindennapjait, életét nem kis mértékben hátrányosan. De annak a térségnek gazdasági kincse igen nagy mértékben befolyásolja - és ehhez a hadi anyagok nem kis mennyiségének eladása IS hozzájárulhat - a világ termelésének szükséges energia-ellátás mindennapjait. Ez, láthatóan több államnak elég indoknak látszik a befolyásolás mértékének ilyen-olyan növelésére, legalább IS törekvés szinten, amit aztán a helyi erők közti villongásnak lehet a világ előtt ismertetni.... szerintem...

95527 2013.02.01. 18:22:27

7 -re Gordon! Köszönöm a tájékoztatást, az a 800 kilométeres Scud az, már hadászati. A fegyverek mindig óriási üzlet, kivétel nekünk, akik egy több százezres hadseregre bevásárolt technikát felrobbantgatunk, vagy hagyják rohadni, még annyi eszük se volt, hogy eladják, pedig lett volna rá vevő bizonyára. Mint mondottam a fegyver óriási üzlet, és az a "jó" fegyver ami kipróbálva van. Mindig megtalálják a módját, hogy találjanak nekik terepet, legyen az Vietnám, Afganisztán, Korea, vagy Közel - kelet. Mi vettünk egy kipróbálatlan fegyvert a Svédektől, lázasan keresik ők is a "terepet" és meg fogják találni a "próbához"!

289876 2013.02.01. 18:28:31

12. Quodlibet Kösz, örülök, hogy mondott valamit a dolog! 13. relatív (látogató) Nyugi, nem is vettem bírálatnak! :-) Igazad is van a megállapításaidban, de azért hozzátenném, hogy természeti kincsek itt csak közvetve játszanak szerepet. Jordánia, Libanon, Sziria de még Egyiptom sem ezért érdekes, Izraelről és Palesztináról nem is beszélve. (Valamennyi olaj, gáz van Sziriában és Egyiptomban, de nem jelentős a nagy játékosok készleteihez képest, más meg nemigen van.) Másoknak vannak a térségben olajkincsei (Irak, Irán, Szaudi, Gulf-államok), a többi ország inkább geopolitikai jelentőséggel bír. Leginkább a mai felállásban a vallási-ideológiai és arabnacionalista ill. iszlámnacionalista motivációt emelném ki, mint a fő mozgósító erőt a muzulmán oldal részéről. A többiek (Izrael kivételével, aki elsősorban csak létezni akar) részéről pozícióharc folyik, ami nyersanyagokról, befolyási övezetről, életformáról és másról is szól. Aztán lehet, hogy a bolygó előbb tönkremegy, mint hogy a harc eldőlne...

289876 2013.02.01. 18:37:14

14. paplanyos Tényleg nagy üzlet! Ez ma Oroszország egyik nagy bevételi forrása az olajon és nyersanyagokon kívül, de másnak sem kell ilyesmiért a szomszédba menni. Miután leírtam a Neked szóló válaszomban a rakéta-fegyvereket, rákerestem a neten. Fenn van mind, jó kis rendszerek, nem mondom! A magyar hadianyagot biztosan el lehetett volna adni jó kis bevételért. De alaposan magamba kell néznem, hogy eldöntsem, jó lett volna-e ez a világnak. Nem akarok az ügyben ítélkezni és az érv itt is áll: ha mi nem, más úgyis megteszi. Megtartani viszont tán érdemes lett volna. Tán kiszámolták, érdemes-e ezeket megtartani a NATO-n belül. Nem tudom! Jó kérdések...

103902 2013.02.02. 00:02:46

További tájékozódásul, íme, egy honlap, amely naponta frissül, angol nyelvű, és sokféle sajtót szemléz (a kevés svéd szöveg senkit ne tévesszen meg): http://mellanosternidag.wordpress.com/

289876 2013.02.02. 06:17:54

17. stefan Kösz, megnézem!

289876 2013.02.03. 11:37:14

Egy apró megjegyzés: Kedves Szerki, nehogy feltedd ezt az ajánlóba (nem ist etted!), sz@r volt ez az ismertetés, minek olvassa más is! Elvégre a lapban eddig a témában máshol meg nem jelent lényegi tájékoztatás valahol feltehetően káros (kell legyen)! Meg hát sz@r is volt, mit tagadjuk! :-(
süti beállítások módosítása