Gordon

Gordon

Negativ kamat

2015. február 13. - Gordon.

Minden napra jut valami, amin aggódni lehet, ami elbizonytalanít, ami el kell gondolkodtasson a világban folyó, minket érintő eseményekkel kapcsolatban. Az új orosz birodalmi-hatalmi és a muszlim fundamentalista törekvések megnyilvánulásai mellett (ami a ma a világot leginkább jogosan nyugtalanító két legfontosabb trend), jut azért bőven minden napra egyéb emészteni való is!

Tegnap például olyasmi történt a svéd gazdasági életben, ami eddig még soha! A svéd jegybank, a Riksbanken, tovább csökkentette az irányadó kamatot (ami alatt a Riksbanken és a többi bank közti tranzakciók kamatait kell érteni) és ezúttal átlépett a negativ tartományba. Ha tehát egy bank pénzt akar elhelyezni a Riksbankenben, ezért nem kap kamatot, hanem fizetnie kell. Hasonlóan, ha kölcsönöz a Riksbankentől, ezért nem kell kamatot fizetnie, hanem kamatot kap helyette. (Az említett kamatláb, amit svédül reporänta-nak neveznek, egyelőre -0,1 % lett.) Ezzel Svédország két másik európai ország, Dánia és Svájc példáját követi.

Egyelőre nem tudni, milyen következményei lesznek ennek a határozatnak. Hogy fog ez hatni a banki ügyfelekre (csak nem kell majd nekünk is fizetni a banknak, hogy náluk tarthassuk a pénzünket?), a pénzforgalomra, a valutakurzusra és sok más dologra.

Velem együtt sokan mások sem értenek ezzel a határozattal kapcsolatban több dolgot.
Ez egy kétségbeesett húzás volt. Miközben a svéd gazdaság egészséges, az államháztartás egyensúlyban van, a munkanélküliségi számok enyhén csökkenőek. Akkor miért ez a furcsa, nem átlátható következményekkel járó intézkedés?

Természetesen megindokolta a Riksbanken vezetője (amúgy furcsa egy fickó!). Azért, mert az infláció is aggodalmat keltően alacsony (néha az is átmegy negativ tartományba) és a Riksbanken feladata az évi 2 % körüli infláció biztosítása. A kamatcsökkentés ezt a trendet biztosítaná.

Magam már ezt a gondolatmenetet sem értem igazán. Vagyis hogy értem, de nem látom be az igazát. A hivatalos gondolatmenet az, hogy ha csökkennek az árak (negativ infláció, azaz defláció), az emberek nem fogyasztanak, a beruházók nem ruháznak be, mert várnak arra, hogy minden még olcsóbb legyen. (Szerintem már ez sem így van.) Namost, ha a kamatszint csökken, a hivatásos gondolkodók szerint növekszik a fogyasztás, ezzel a termelés és a beruházások is. Ez pedig emelné az inflációt. Ez utóbbit nem látom be. Sőt, azt sem látom be, miért olyan nagy baj, ha az infláció csökken.
Magam meggondolandónak tartom azt is, hogy a csökkenő kamatok-kamatköltségek árcsökkentő hatással kell legyenek, ami tehát éppen hogy nem növeli, hanem csökkent az inflációt. (Korábban, amikor kamatot növeltek pont azért, hogy meggátolják a kívántnál magasabb inflációt, hasonlóan érveltek: a magasabb kamatköltségek visszafogják a fogyasztást, csökkentik a keresletet, ezzel csökken az infláció. Akkor is az volt a gondom, hogy a magasabb kamatköltségek éppen hogy növelik, nem pedig csökkentik az árakat, tehát inflációt.)
Emellé még érdemes hozzátenni, hogy az alacsony, sőt most már negativ kamat ösztönzi kölcsönök felvételét és az ilyenből finanszírozott fogyasztást, ami eladósodáshoz vezet, márpedig ezt a Riksbanken vezetője maga is az egyik legnagyobb problémának, ketyegő bombának nevezte - jogosan. (Ilyesmire bőven vannak tapasztalatok magyar viszonylatban is.) Mégis ehhez a lépéshez folyamodott.
A dolog valahogy elég ijesztő, nem igazán indokolt, bizonytalan kimenetelű. Várom a folytatást és a következményeket...
Egy szerény jóslatom is lenne: a Riksbanken jelenlegi vezetője (Stefan Ingves) napjai ezen a poszton (ahol már jó ideje ül) meg vannak számlálva.

A bejegyzés trackback címe:

https://gordonblog.blog.hu/api/trackback/id/tr908429330

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

289876 2015.02.13. 10:17:35

Megjegyezném, volt már ilyen "unortodox" határozat ill. esemény korábban is a svéd Riksbanken részéről, legalább egy! Valamikor a 90-es évek elején, amikor a svéd Korona értéke hirtelen csökkenni kezdett, az akkori riksbankschef drasztikusan emelni kezdte az akkori meghatározó kamatot, a marginál-kamatot. Először 20, majd 70, végül 500 (!) %-ra. Persze egy kalap szamócát sem ért a dolog, egy hét után feladta. A dolog közben nem két fillérjébe került az államnak, ugyanakkor eredmény nulla. Meg is kapta a selyemzsinórt - persze nem másnap. Külön érdekesség volt, hogy előtte sok-sok éven át a fordított törekvés volt érvényben - legyen minél alacsonyabb a svéd korona értéke, annál jobb lesz a svéd árúk versenyképessége. Ennek érdekében még sokszor devalváltak is, amit a konkurens országok nagyon útáltak. Aztán az akkor új polgári kormány átment az ellenkezőjébe: szilárdságot és állandóságot kell mutatni, meg kell védeni a valutakurzust. De nem ért ez se semmit, a karaván csak haladt.

13118 2015.02.13. 11:08:11

nem tudok mit hozzáfűzni, nekem az infláció azt jelenti, hogy az árak tartósan emelkednek és a pénz vásárlóereje hasonló arányban csökken.

289876 2015.02.13. 11:14:11

[Hmmmm](#3667565) Igen, pont ezt jelenti az infláció. Az európai pénzügyérek szerint ennek 2% körüli értéken való tarása az egészséges és kívánatos. (persze közben a jövedelmek is emelkedjenek.) Az ellenkezőjétől, a deflációtól félnek, mint a tűztől!

23353 2015.02.13. 14:14:53

Az alacsony (vagy negatív kamat) arra próbálja azokat akiknek pénze van költse el, és arra is ösztökéli őket, hogy a tőzsdékbe befektessenek. Így, ha ez így történik, gazdasági fellendülés lenne, beruházások, stb. Az olcsó kölcsön szintén ezt segíti. Plusz több ember akar majd házat venni, egy fontos iparág, Sajna Japán példája, ahol már régóta nagyon alacsony a kamat, azt mutatja, hogy ez nem müködik.

289876 2015.02.13. 15:18:43

4. little Valóban nem működik! Itt meg még szükség sem lenne rá, mert a viszonyok egészségesek. Pusztán az infláció emelése az "indok".

14055 2015.02.13. 23:05:56

A negatív kamat a várakozás szerint a működő tőke felé tereli a tőkebefektetéseket, beruházásra ösztönöz szerintük, ami ugye elméletileg - az ő elméletük szerint- munkahely teremtő, azaz fogyasztás növelő. Csak azt nem értem, hogy ha még ezer gépet beállítunk dolgozni, attól Józsi bácsinak mennyivel jut nagyobb szelet kenyér?

60145 2015.02.14. 05:41:58

Nálunk is hallható volt fejtegetés a csökkenő infláció káros hatásáról. Az ok: Most Orbánék vannak hatalmon, és az átlagos infláció alig mérhető. A magyarázat a fentiekkel: little, Kerekes Zsuzsa véleményével egyezik. Tapasztalat, hogy az infláció történelmileg folyamatos.

289876 2015.02.14. 06:16:55

6. KerekesZS Szia, igen, az elképzelésnek erről a részéről magam is kb ugyenezt írtam: ezzel ösztökélni gondolják a fogyasztást és a beruházásokat. A tőkebefektetéseket, már ami a nem termelő/szolgáltató ágazatba történik, olyan értelemben ösztönözheti, hogy a banki elhelyezés helyett (ami már nem ad semmit, sőt már pénzbe is kerül) más elhelyezést keresnek, pl részvényvásárlás, arany, stb - tiszta spekulációs akciók. Ha a termelő/szolgáltató ágazatba való beruházás valóban növekedne, ez tényleg munkahelyteremtő hatású lenne. Nem kell itt feltétlenül egy meglévő gyárban újabb - felesleges gépek megvásárlására gondolni (értem, hogy képletesen gondoltad), a beruházásoknak ezer módja lehet. Kutatás-fejlesztés, új termékek előállítása, elmaradottabb területek fejlesztése, igények kielégítése olcsóbbá váló termékekkel, stb, stb. Ez generálhat új munkahelyeket, jövedelmeket, amik elköltésre kerülnek fogyasztás révén. Ha a dolog műxik. De valahogy úgy tűnik, nem igazásn átütő a hatása a kamatcsökkentéseknek. Aztán persze nem tudjuk, hogy mi lenne a helyzet, ha ezek nem történntek volna meg. Jelenleg a kamat nulla közelében van egész nyugat-Európában és az USA-ban és máshol is lecsökkent (kivéve Oroszország, ott 15%), bár nem a nullára, vagy pláne az alá. De a kamatcsökkentés itt elsősorban nem gazdaság ösztönző céllal történt (a gazdaság rendben lenne), hanem kizárólag az infláció emelése céljából a kitűzött 2 % körüli érték irányába. Na, ez a terület az, ahol a dolog nem érthető. Ahogy írtam, a kamatcsökkentés NEM ösztönzi szerintem az inflációt, legalábbis nem egyértelműen. PS. Ja, és a negativ kamat egy agybajnak tűnik, ellentmond a normális ösztönöknak. Olyan "unortodox", hogy ordít. Igaz, belátható, hogy csak egy folyamat következő lépése - további csökkentés a sorban, és lehet, hogy csak szimbólikus jelentőségű. De az is lehet, hogy figyelmeztető is: ilyen őrültség alkalmazása esetén baj kell, hogy legyen valahol, valamiben. Vagy csak én vagyok reménytelenül elmaradott?

289876 2015.02.14. 06:40:07

7. Atlasz "Tapasztalat, hogy az infláció történelmileg folyamatos." Igen, eddig az volt. Van azért kivétel, pl Japán. Ott már vagy jó 2 évtizede nem folyamatos, sőt nincs ill. időnként a visszájára (defláció) fordult. És tény, hogy ez nem hatott jól a gazdaságra és ezen túl az egész társadalomra. Stagnálás, erjedés, degenerációs folyamatok. Kérdés persze, mit tekintünk történelmi távlatnak. Összetett kérdések, ami elgondolkodtat az egész pénzügyi rendszert illetően, sőt bőven azon túl is. Egy tény: a mozdulatlanság a haladás, fejlődés ellentéte, talán az életé is. A természetben minden mozog és ez eredményezi az evolúciót - élő és élettelen vonatkozásában is.

60145 2015.02.14. 10:42:02

9. Gordon.: Történelmi távlat ebben a témában a piacgazdaság működése lehet.
süti beállítások módosítása